De anul trecut, la fiecare scrutin electoral, românii ne-au transmis un mesaj. Același mesaj! Nu mai vrem partide nereformate! Nu mai vrem candidați puși cu mâna! Vrem lideri credibili și respectabili! Am înțeles foarte bine mesajul, vă asigur, dar unii au crezut că… merge și-așa! Nu, nu mai merge! Și dacă în perioada următoare nu vom acționa în consecință, altă șansă nu vom mai avea!
L-am pasat destul pe Ilie Bolojan și oamenii ne-au taxat. Ne-au demonstrat că aparatul de partid poate fi înfrânt cu ușurință atunci când nu ține cont de așteptările societății. Și este foarte bine că s-a întâmplat așa! Mereu am spus că vom avea o clasă politică mai bună atunci când cetățenii o vor penaliza atunci când devine oarbă și surdă.
Într-un timp extrem de scurt, prin exemplul personal, Ilie Bolojan a readus demnitatea Administrației Prezidențiale și a devenit omul care se bucură de cea mai mare credibilitate. De asemenea, Nicușor Dan, prin prestația pe care a avut-o, a redat încrederea într-o Românie a bunului simț și a meritocrației. Sunt exemple și lideri în jurul cărora putem construi în mod sănătos de aici înainte.
E timpul ca aritmetica politică să se pună în slujba aritmeticii poporului. Va mai dura până când vom împăca cele două Românii, pentru că s-a lucrat mult pentru a fi dezbinați. Astăzi, însă, e timpul să începem reformarea propriilor partide și să trecem la reforme reale, pentru a readuce economia în parametrii normali.
Este prima dovadă de respect pe care o datorăm și românilor dezamăgiți de clasa politică, dar și celor care, din dragoste de țară, și-au apărat democrația ieșind în număr mare la vot.
